субота, 25 січня 2014 р.

Народознавець Павло Чубинський

Українському етнографу, фольклористу, поету,
 автору слів Гімну України
Павлу Платоновичу Чубинському
27 січня виповнюється 175 років від дня народження.
Павло Платонович Чубинський за своє недовге життя встиг зробити стільки, що, за висловом його друга і співробітника Федора Вовка, його заслуг вистачило б і на декількох професіональних учених. Один лише вірш "Ще не вмерла Україна" зробив його ім'я безсмертним навіки. Експедиція, очолювана Павлом Чубинським у Південно-Західний край була найвидатнішим явищем в історії тогочасної етнографії. Вражає обсяг і глибина дослідницької праці експедиції.
Чубинський записав майже чотири тисячі обрядових пісень, триста казок, у шістдесяти місцевостях зафіксував і опрацював говірки, звичаї, повір'я, прикмети. Найцікавішими в "Працях" експедиції є численні записи свят, в яких найбільше розкривається душа українського народу, його художній геній.
Завдяки експедиції Павла Чубинського і виданню її "Праць" нащадкам залишилися прекрасні перли усної народної творчості, які безслідно зникали з наступом цивілізації, нівелізації національних рис, безвір'я та духовного поневолення.
Твори Чубинського були  тривалий час заборонені. З набуттям незалежності Україною слова вірша Павла Чубинського "Ще не вмерла Україна" стали національним Гімном держави, символом нації.
 

Немає коментарів:

Дописати коментар